Jesteś architektem swojego ciała

 

Metoda Pilates

Metoda Pilates to jeden z najbardziej rozbudowanych systemów ćwiczeń ruchowych pozwalający na optymalizację funkcji poszczególnych grup mięśniowych.

Celem Pilatesu jest przywrócenie poprawnej postawy ciała, dzięki przywróceniu naturalnej siły i poprawnej funkcji wszystkich mięśni i przez to odpowiedniemu ułożeniu stawów, ich utrzymaniu i przywróceniu pełnego zakresu ruchu w każdym stawie (takiego ruchu, do jakiego anatomicznie, genetycznie wręcz ciało zostało zaprogramowane)

Jeśli chcesz posłuchać „O co tak naprawdę chodzi w Pilatesie” zapraszam do nagrania (1 godz. 17 min) >>> 

 

Pilates rozwija zarówno świadomość ciała, jak i poprawne ułożenie szkieletu, zwłaszcza kręgosłupa, obręczy biodrowej oraz obręczy barkowej. Metoda tych ćwiczeń opiera się na odpowiedniej kolejności zaangażowania poszczególnych mięśni : oddechowych, głębokich mięśni stabilizujących pozycję oraz mięśni globalnych odpowiedzialnych za ruch. Dzięki temu ćwiczenia metodą Pilates prowadzą do utrzymania równowagi mięśniowej w całym ciele oraz pozwalają pracować nad stabilizacją, wzmocnieniem, wytrzymałością i elastycznością ciała.

Jedną z głównych zasad wykonywania ćwiczeń Pilates jest wykonywanie ich w korelacji z oddechem. Ważna jest również koncentracja na danej czynności ruchowej, musimy być cały czas skupieni na swoim ciele. Wykonujemy zatem tyle powtórzeń danego ćwiczenia, ile potrafimy wykonać bez utraty koncentracji. Każdy ruch zaczyna się od środka ciała i jest rozwijany, przenoszony na zewnątrz. W ćwiczeniach metodą Pilates angażujemy umysł do kontroli każdego ćwiczenia. Jest to zatem jedna z metod grupy Body&Mind. Kontrolowany ruch wykonujemy precyzyjnie. Musimy zrozumieć zarówno ułożenie wyjściowe ćwiczenia, wzorzec ruchowy, jak i narzędzia (konkretne mięśnie), które dany ruch mają wykonać. Sporo pracy wymaga zatem zlokalizowanie umysłem danych mięśni, połączenie się z nimi mentalnie i aktywowanie ich wtedy, kiedy ich potrzebujemy. Ruch powinien być ciągły, płynny, wykonywany z tą samą prędkością w danej serii. W metodzie Pilates uczymy się używać wystarczającego natężenia siły potrzebnego do wykonania danego ruchu, ani mniej, ani więcej.

W Pilatesie pracujemy zatem na trzech układach : systemie nerwowym, oddechowym i ruchowym.

Nasze podejście

Pilates terapeutyczny wywodzi się z nurtu Pilatesu nowoczesnego (w przeciwieństwie do drugiego nurtu czyli Pilatesu klasycznego, który jest dokładnym zastosowaniem metody opracowanej w połowie XX w.)

Pilates nowoczesny bierze pod uwagę nowsze odkrycia naukowe, czyli metoda ta jest adaptowana, modyfikowana na podstawie nowych informacji z anatomii, biomechaniki, fizjologii ciała człowieka. Dodatkowo Pilates nowoczesny jest bardziej modyfikowalny – wyróżnia np. kilka wersji tego samego ćwiczenia, w zależności od warunków, możliwości danego klienta, mamy do dyspozycji ćwiczenia przygotowawcze, wersje łatwiejsze, trudniejsze – możliwe jest zatem zaprojektowanie sekwencji ćwiczeń bardziej dowolnie, pod kątem progresu, stopnia trudności, itp.

W Pilatesie terapeutycznym pracujemy z Klientem indywidualnie lub w bardzo małych grupach.

Na początku każdego cyklu terapeutycznego metodą Pilates przeprowadzona jest indywidualna konsultacja. Celem konsultacji jest analiza postawy Klienta, ewaluacja pracy kluczowych grup mięśniowych oraz wstępna diagnoza stanu gotowości do aktywności fizycznej i postawienie celów, które Klient może osiągnąć dzięki pracy metodą Pilates. Konsultacje polegają na przeprowadzeniu krótkiego wywiadu (lub odwołaniu się do wywiadu uzupełnionego w kwestionariuszu Klienta, do pobrania tutaj >>> ), analizie wzrokowej postawy ciała, analizie palpacyjnej ważnych grup mięśniowych i stawów oraz testach dynamicznych i neurofizjologicznych. Dzięki takiej sesji konsultacyjnej Klient dostaje informacje, na jakich celach w pracy z ciałem powinien się skupić, aby poprawić postawę ciała, przywrócić równowagę mięśniową, zwiększyć swoją elastyczność, czy pozbyć się bólu i przywrócić ciału funkcjonalne zakresy.

Sesje Pilatesu terapeutycznego powinny odbywać się regularnie. Częstotliwość zależy oczywiście od chęci i możliwości Klienta. Indywidualne sesje mogą odbywać się raz w tygodniu, a drugi raz może być uzupełniony grupowymi zajęciami Pilates (czytaj więcej >>> tutaj), innymi zajęciami ruchowymi lub samodzielną pracą metodą Pilates w domu. Jeżeli ktoś preferuje podejście intensywne do lepszego wcześniej zauważalnego efektu, rekomendowane są zajęcia indywidualne dwa razy w tygodniu przynajmniej przez okres ok 2-3 pierwszych tygodni. Pierwsza wyraźna zmiana w postawie ciała i w sposobie jego funkcjonowania widoczna jest najczęściej już na piątej/szóstej sesji!

Zajęcia Pilatesu terapeutycznego odbywają się u nas :

 • na maszynach Reformer with Tower firmy Balanced Body (Clinical Reformer with Tower”) oraz firmy Elina (Elite Wood Reformer with Tower)
 • na Ladder Barrel firmy Balanced Body oraz firmy Elina
 • na Spine Correctorach firmy Balanced Body, firmy Elina oraz niszowej produkcji krajowej
 • na macie – i w ramach potrzeb wykorzystujemy również tzw. Mały Sprzęt Pilates (Roller, Disc, Small Ball, Heavy Ball, Ovo Ball, Body Ball, Band, Magic Circle) oraz dodatkowe akcesoria sportowe, np. małe ciężarki, piłeczki do automasażu, itp. najlepszych światowych marek (Tiguar, Sissel, Reebok, Blackroll, XMOR, TRX, Teraband i inne)

 

 

Dla kogo ?

Pilates terapeutyczny jest optymalną formą zajęć ruchów dla każdego. Polecamy go zatem :

 • Każdemu – aby poprawił postawę ciała, siłę mięśni, grację i gibkość ciała
 • Osobom o niskiej kondycji fizycznej – aby nabrały świadomości ciała, siły i pewności ruchów
 • Osobom w trakcie cyklu psychoterapeutycznego – aby lepiej poznały swoje ciało
 • Osobom przewlekle chorym – aby zaufały swojemu ciału
 • Osobom niewidomym – aby wykorzystały potencjał pracy ze swoim ciałem
 • Seniorom – aby zachowali sprawność ruchową
 • Kobietom w ciąży – aby bezpiecznie przygotowały swoje ciału do porodu
 • Kobietom po porodzie – aby wróciły do pełnej formy i sylwetki po porodzie
 • Kobietom w okresie menopauzy – aby lepiej znosiły objawy menopauzy
 • Kobietom długo starającym się o dziecko – aby zintegrowały się z kobiecą sferą swojego ciała
 • Nastolatkom – aby ich dorosła postawa ciała rozwinęła się w sposób prawidłowy
 • Sportowcom i Tancerzom – aby zrównoważyli pracę mięśni całego ciała i odciążyli nadwyrężone stawy

 

Jak przygotować się do zajęć ?

Najlepiej byłoby jeszcze przed pierwszym spotkaniem wypełnić formularz gotowości do aktywności fizycznej (do pobrania tutaj >>>)

Na zajęcia należy wziąć wygodny strój do ćwiczeń oraz własną matę. Zajęcia odbywają się bez butów (w skarpetkach).

 

 

Pilates terapeutyczny Studio – kontakt >>>